Jak si pomoci při křečových žílách?

V dětství a později v období dospívání jsem často sportovala. Vždy si mě v dětství pletli s klukem, neboť jsem měla krátké vlasy a kluky jsem často porážela. Později po porodech a běhání kolem dětí se začaly střídat neustále bolesti nohou, občas křeče mi nedaly spát a na nohou, resp. lýtkách jsem spatřovala křečové žíly.

Vzhledem k tomu, že křečové žíly jsou nenávratné a je možné pouze zabránit dalšímu rozšíření choroby, prevence je právě tak důležitá jako léčba. Proto vám dnes přináším doporučení „Jak pečovat s křečovými žilami domácími prostředky“. Snad vám tato doporučení pomohou.

Co byste měli mít vždy doma po ruce

 • Nohy pokud možno často držíme ve zvýšené poloze, aby krev nahromaděná v žilách mohla odtékat
 • Do 250 ml vlažné vody vmícháme 1 polévkovou lžíci smetany a 5 kapek citrónového oleje. Do tohoto roztoku namočíme plátěné plety a obalíme jimi lýtka.
 • Masírujeme nohy ve směru odzdola nahoru, podotýkám masírujeme, ne tlačíme. Jako masážní olej použijeme 50 ml olejového nosiče (používám bodlákový olej z Nahrinu), do něhož přidáme 5 kapek levandulového oleje.
 • Ztěžklé nohy potíráme pedibalmem z justu
 • Na oteklé nohy můžete použít tvaroh (rozmíchaný s trochou podmáslí) a obalíme šátkem (plenou).
 • Nohy 2 x denně potíráme mastí z měsíčku lékařského anebo slézu.
 • Preparáty obsahující extrakty z jírovce (kaštanu) nebo komonice (firmy nabízející na trhu formou přímého prodeje anebo lékárny) potlačují  pocit tíhy v nohou a působí proti otokům.
 • Zvýšíme dolní část postele nebo nohy podložíme polštáři, abychom podpořili zpětný tok krve v žilách.

Prevence je právě tak důležitá jako léčba a hlavně předejdete komplikacím s žilami

 • Nekoupejte se v horké vodě a nechoďte do sauny.
 • Nevyužívejte výtahy a pojízdné schody – aktivní trénink lýtkového svalstva je zde na místě.
 • Podporujte průtok krve a posilujte lýtkové svaly pomocí chůze, plavání, jízdě na kole nebo v zimě lyžováním.
 • Aktivujte žilní pumpu – tzn. neseďte nečinně, ale v sedě na židli natáhněte nohy a několikrát přitáhněte a opět natáhněte chodidla.
 • Pořiďte si stahovací punčochy – oslovte lékaře.
 • Dlouhé stání a sezení je váš nepřítel.

Na úplný závěr ještě malý tip pro vás: V dnešní době plné wellness center využívejte šlapání vody dle Kneippovy léčebné metody, rázem zmírníte potíže spojené s křečovými žilami.

Věřím, že tento článek vám přinese pár doporučení, jak si pomoci domácími prostředky a v neposlední řadě se budete snažit dodržovat prevenci. Jedině tak předejdete možným zánětům žil, bércovým vředům, trombózám případně operacím žil v tom nejkrajnějším případě anebo alespoň s dobrým pocitem oddálíte tyto potíže do pozdního věku.

Tisk

Komentáře

 1. Jana Kovářova says: Odpovědět

  Dobry den, jaky mate prosim nazor na prevenci v tehotenstvi pomoci techto kompresnich puncoch http://www.distrimedpomucky.cz/kompresni-puncochy-kompresivni-ponozky-na-krecove-zily/new-relax-70-den-ad-vel-m-svetla.html , Dekuji

  1. Petra Kotková says: Odpovědět

   Dobrý den paní Kovářová,

   ptáte se pouze na můj názor ohledně kompresních punčoch a ten je, asi takový. Určitě bych vlastní situaci prodiskutovala s lékařem – gynekologem v době těhotenství. Za druhé, jedná-li se vám o to, jestli punčocháče ano či ne, určitě existují různé druhy kompresních punčoch a to pro ženy, muže, pro těhotné či diabetiky. Záleželo by i na tom, jestli máte nějaké vážnější onemocnění s žílami či nikoli. Jde-li o běžnou prevenci, tak bych se toho nebála, ale určitě bych je celý den nenosila, při výběru punčoch bych byla důsledná a poradila se s odborníkem, neboť na trhu existuje opravdu velké množství těchto punčoch a určitě bych nešetřila na kvalitě. Těhotenství je jedno z období, které by žena neměla podceňovat a už vůbec ne v prevenci např.doplňků jako je omega 3 mastné kyseliny ap. Pokud by se vám jednalo opravdu o žíly, zaměřte se na produkty se slézem, ten jsem já osobně používala v těhotenství, komonici lékařskou a dělala bych si koupele nohou. Pokud byste potřebovala vědět více, co jsem používala já osobně v tomto období, ozvěte se mobilem. s přáním hezkého dne Kotková

 2. Kajda says: Odpovědět

  V lékárně mi doporučili Cantalin. Ten je na otoky, křečáky a hemeroidy. JE to taková výživa pro žíly

  1. Petra Kotková says: Odpovědět

   Můžete nám napsat více o tomto prostředku? Složení, co to umí a v čem přesně vám to pomáhá?
   děkuji Kotková

  2. Petra Kotková says: Odpovědět

   Dobrý den,

   děkujeme za Váš příspěvek. A můžete nám napsat např. složení anebo v čem vám to přesně pomáhá?

   s díky Kotková

 3. Zdenka says: Odpovědět

  http://www.pilulka.cz/cantalin-micro-tbl-64
  Tady máte odkaz na složení, Neužívala jsem ho, ale naší mladé ho lékař v těhotenství předepsal k užívání. Obdobník na cévní chirurgii naopak konstatoval, že při rozsáhlém ložisku na cévy v těhotenství nezabere…tak nevím.

Napsat komentář