Éterické oleje a jejich 6 nejčastějších využití

Říká vám něco jméno René-Maurice Gattefossé? Neříká? Psal se rok 1910, kdy došlo k výbuchu v jedné z francouzských laboratoří, při kterém utrpěl tento lékárník a voňavkář těžké popáleniny. Byl to rok, kdy moderní aromaterapie vděčí za svůj vzestup. Když totiž na jeho popáleniny přestala účinkovat běžná léčba a dostal sněť, ze zoufalství vyzkoušel starý provensálský léčebný prostředek, díky němuž se zranění začala rychle hojit. Tento lékárník začal pod vlivem této zkušenosti  analyzovat chemické vlastnosti levandule a dalších éterických olejů a mimo vlastního výzkumu podporoval i práci ostatních vědců. Veškeré své poznatky shrnul do knihy Aromaterapie vydané v roce 1937. Dnes je aromaterapie ve Francii uznávána i lékaři a získává si popularitu po celém světě.

Jak na éterické oleje

Z vlastní zkušenosti se není třeba éterických olejů bát a jejich účinnost při zmírňování bolestí hlavy, tišení svalových bolestí a relaxační vlastnosti je přímo předurčují ke každodennímu používání. Na druhou stranu s dávkováním po kapkách je třeba zacházet opatrně, neboť 1 kapka ÉO = 1 kg ovoce. Musí se jednat o čisté přírodní esenciální oleje, nikoli jejich syntetické náhražky a jak píšu výše, je nutné se řídit základním pravidlem, že nic se nesmí přehánět! Čisté oleje bývají vysoce koncentrované a určitě na trhu najdete firmy, které nechtějí své zákazníky klamat, ale naopak jim dát tu největší péči pomocí inhalování a jiných způsobů použití.

 

Klíčovým prvkem psychologického účinku éterických olejů je právě zmiňovaná inhalace. Vůně totiž působí přímo na čichové buňky v nose, čímž obchází analytickou část mozku a komunikuje přímo s limbickým systémem, tedy částí mozku zodpovědnou za city a paměť. To vysvětluje, proč určité vůně dokážou vyvolat živé vzpomínky, případně vzbudit určitý pocit.

Podle jedné britské studie zkoumající pacienty zubařských ordinací, kteří před stomatologickým zákrokem inhalovali levandulový olej, došlo k výraznému poklesu jejich obav. Užitečnost aromaterapie však nesouvisí nutně s čichem. Ke zlepšení nálady může vést i aplikace éterických olejů na kůži. Během jedné nedávné studie byl na tvář a paže pacientů s pokročilou demencí aplikován roztok s olejem z meduňky lékařské. Vědci pak v jejich případě zaznamenali výrazně lepší náladu než u pacientů, kterým byl aplikován pouze slunečnicový olej. A tak bych mohla pokračovat dál a dál. Kdy můžeme éterické oleje využít?

6 nejčastějších využití aromaterapie:

  1. bronchitida
  2. demence
  3. úzkost
  4. zlepšení koncentrace
  5. kožní problémy
  6. ztráta vlasů

Vyzkoušejte:

♣ Masáž: Do čtyř polévkových lžic rostlinného nosiče účinných látek, jako například do bodlákového oleje kápněte 4-6 kapek éterického oleje

♣ Uvolňovací koupel: Vodu provoňte několika kapkami éterického oleje a přidejte do vody 2 lžíce mléka anebo medu jako emulgátoru

♣ Inhalace: Do inhalátoru anebo do mísy, jako za starých časů, kdy inhalátory nebyly, přidejte 1-2 kapky éterického oleje

Na trhu existují různé druhy éterických olejů, které nám také poslouží na jiný zdravotní problém. Éterické oleje se liší svými vlastnostmi, kvalitou, cenou a ten nejvhodnější vám doporučí aromaterapeut anebo vyškolený poradce.

 

print

Napsat komentář