Ano, čas rychle letí, nedávno děti nastupovaly do školy a dnes je již první den prázdnin. Patříte již mezi zkušené maminky a nenecháváte nic náhodě? Tak to je dobře, pak již vás nic nepřekvapí, jestli dítě píchne včela a vy přesně víte, kde sáhnout anebo dítě dostane průjem a vy víte, co mu nasadíte. Anebo si hraje vaše dítě u sousedů a za chvíli uslyšíte křik, že mu sousedovo dítě přivřelo prstíky mezi dveře např. u auta. Pokud budete připraveni, tak se ničeho nemusíte obávat.
Domácí lékárničku není nutno vybavit výhradně drahými hotovými preparáty. V případě potřeby mohou dobře posloužit i jednoduché přírodní produkty. Mnohé byliny jsou vpravdě mnohoúčelové a jsou proto rozumným doplňkem každé lékárničky. Podívejme se tedy na základní výbavu.
Důležitý materiál
K základu domácí lékárničky patří:
- trojcípý šátek
- svorky na obvazy, zapínací špendlíky
- gázové obvazy a elastická obinadla
- sterilní obvazy
- náplasti různých velikostí
- pinzeta, nůžky na obvazy
- jednorázové rukavice
- teploměr
Doporučené hotové preparáty
Běžně se nám vyskytnou potíže, které potřebují rychlý zásah, proto by domácí lékárnička měla obsahovat pohotově i tato léčiva:
- tablety, sirupy anebo čípky proti horečce
- dezinfekční prostředky na drobná poranění
- tablety proti bolesti
- prostředky proti zácpě, průjmu
- gely, krémy, spreje na spáleniny a rány
Co pokládám za velmi důležité, je opatřit každé lékárničce nejdůležitější telefonní čísla. Nikdy nevíte, co přesně se stane, jak vás osobně tato situace ovlivní a jak případně budete vystresovaní, neboť zrovna budete doma sami, bez další osoby, která by tuto situaci s vámi zvládla. Proto, vybavte vaší domácí lékárničku telefonními čísly pro případ nouze:
- záchranná služba
- domácí lékař
- nemocnice pod kterou patříte anebo alespoň nejbližší nemocnice
- nouzové centrum pro otravy
- pohotovostní lékařská služba
- lékárna
Vhodné uložení obsahu
Dalším důležitým bodem by mělo být správné uložení lékárničky. Domácí lékárničku uložte v bytě na suché a temné místo, pokud možno v chladné místě, nejlépe zamykatelné skřínce a určitě mimo dosah dětí. Pravidelně vaší domácí lékárničku kontrolujte a to především dobu expirace u jednotlivých preparátů a zda je váš obsah domácí lékárničky stále aktuální a úplný pro případ nutnosti. Mnohdy se totiž v rodinách stane, že něco vytáhneme a už to nedáme zpět na místo, odkud jsme to vzali.
Léčivé prostředky z přírody
Základní výbavu domácí lékárničky je možno vhodně doplnit přírodními prostředky.
- Doplňte svou lékárničku éterickými oleji, které by měly být zastoupeny v každé lékárničce
- důležité tinktury, které vám pomohou při různých potížích (připravíte-li obsah správně, dobře uskladníte, vydrží asi rok)
- z čajové lžičky sušených květů a listů rozličných bylin a 250 ml horké vody lze připravit léčivé čaje na potíže všeho druhu
Sdílejte vaše tipy a nápady pro vaší domácí lékárničku. A s čím nejvíce soupeříte Vy o letních prázdninách?