Jak na bodnutí a pokousání v letních obdobích?

Dnes jsem si říkala, že vám napíšu něco o bodnutí a pokousání hmyzem, případně člověkem. Máte doma 2 živé chlapce a jeden z nich volí jako svou obranu „kousání“? Poradím Vám, jak a co dělat, jaké jsou první příznaky bodnutí a pokousání. Pojďme si prvně něco málo říci něco o pokousání  a bodnutí.

Jaké mohou být příznaky?

  • krvácení z rány
  • prokousnutí kůže
  • bolest, otok, citlivost, modřina
  • žihadlo v ráně
  • dýchací obtíže
  • rozsáhlé zarudnutí a otok kůže
  • zrychlený puls….

Bodnutí

Bodnutí hmyzem je možná bolestivé, ale obvykle není nebezpečné. U alergiků se mohou vyskytnout dýchací obtíže a výrazný pokles krevního tlaku (anafylaktický šok). V tomto případě lékařský zásah je zde nezbytný.

Jaký zvolíme postup?

  1. Je-li žihadlo stále v kůži, vytlačte jej nehty nebo pevným předmětem, například rohem platební karty. Nevytahujte jej pinzetou, aby se do rány neuvolnilo ještě více jedu.
  2. Bolesti zmírněte ledovým obkladem nebo sáčkem ledu, příp. sáčkem zeleniny z mražáku ap.. Namočte látku do velmi studené vody a vyždímejte ji, případně naplňte sáček s kostkami ledu a zabalte jej do vlhké látky – kapesníku, ručníku anebo dětstké pleny.
  3. Přiložte sáček s ledem nebo ledový obklad na místo bodnutí. Sáček s ledem byste měli přikládat nejméně na deset minut; je-li to třeba, můžete ledování po hodině opakovat.
  4. Existují na trhu produkty, které vám mohou pomoci při bodnutí jako první záchrana. Já osobně používám eucasol, který nosím vždy ve své kabelce.

Pokousání

Pokousání každý víme jak vypadá, nicméně při něm může dojít k poranění kůže a měkkých tkání a bez lékaře hrozí vysoké riziko infekce. Situace si někdy může vyžádat i přeočkování proti vzteklině, tetanu a nasazení antibiotik. Poradím vám, jak tomu se snažit po domácku předejít.

Malá poranění

  1. Pokousané místo důkladně omyjte antiseptickým roztokem (detol) nebo mýdlem a teplou vodou.
  2. Osušte čistým ručníkem nebo ubrouskem. Celé pokousané místo pak přelepte sterilní mastí.
  3. Pokud jste někde s dětmi na výletě a zrovna ne doma doporučuji opět si pořídit do kabelky či batůžku produkty, které vám mohou pomoci ihned a to např. Tea tree krém (rychle desinfikuje ránu) anebo Kostivalový krém (nevytváří se modřina po jeho použití).
  4. Pokud došlo při pokousání člověkem anebo zvířetem k porušení kůže, ihned vyhledejte lékařskou pomoc!!!

Větší poranění

  1. Tam, kde je patrné poškození kůže a kde rána krvácí, rukou nebo prsty jemně přitlačte sterilní nebo čisté krytí. Je-li to možné, postiženou část těla dejte do výšky.
  2. Jakmile krvácení ustane, ovažte ránu obvazem, který ji bude stlačovat a držet krytí na místě. Obvaz odmotávejte od vnitřní strany končetiny ven.

Toto jsou pouze základní návody, jak si rychle poradit, když se vám něco takového přihodí. Přeji vám, ať takových kousnutí a bodnutí máte co nejméně a nemusíte tyto nečekané situace řešit.

06/05/2016

 

Použité zdroje : Rodinná encyklopedie Medicíny & Zdraví – Reader´s Digest Výběr

 

print

Napsat komentář