6 způsobů jak vylepšit dovolenou citrónovým olejem

Citrónový olej je jeden z éterických olejů, které přibaluji vždy do tašky kdekoliv cestuji. Ptáte se proč? Tento éterický olej patří totiž k mým nejoblíbenějším a bez kterého bych na dovolenou prostě nejela. Tento olej patří mezi jeden z éterických olejů, který využívám velice často doma. A nejen to slouží pro upevnění zdraví, jeho prevenci, ale i při pečení a vaření v kuchyni. Navíc s blížícím se ukončením prázdnin a nástupem dětí do škol a školek se vám tyto informace o tomto éterickém oleji budou určitě hodit.

Proč citrónový éterický olej?

Máte rádi vůni citrónu? Ano? Asi potřebujete rozveselit a váš organismus i povzbudit.

Při pečení přidáváte citrón, ale vždy vám citrón zplesniví, pokud ho nevyužijete ihned do něčeho jiného?

A co komáři? Otravují vás anebo bydlíte v blízkosti rybníku jako já?

Chcete, aby vaše děti při nástupu do školy a školky byli v pohodě a byli odolné vůči nemocem?

Pokud jste si alespoň na jednu otázku odpověděli kladně, můžete pokračovat ve čtení článku.

Citronový olej a jeho hlavní účinky

Zmiňovaný olej se získává lisováním kůry čerstvých plodů. Jeho vůně je opravdu svěží, citrusová a lehká. Tento olej jako jeden z mála olejů se dá využít i vnitřně, ale nemělo by se to s ním přehánět, abychom si nepoškodili sliznice. Éterické oleje nejsou doporučovány v některých literaturách pro vnitřní využití, ale je několik olejů, které se mnoha lidem osvědčily používáním vnitřně a zrovna citrónový olej patří mezi tyto oleje.

O osobních zkušenostech s tímto éterickým olejem jsem psala ve svém prvním eBooku zdarma.  Podíváme-li se na jeho hlavní účinky, zjistíte, že tento olej je proti-infekční, antivirový, antiseptický, protizánětlivý, diuretický. Posiluje imunitu, osvěžuje, uklidňuje, působí jako nervový stimulant. Olej působí svíravě, má bělící účinky a repelentní funkce. Použití je mnoho, jelikož je letní čas a dovolené v plném proudu, čtěte dále.

Jak použít citrónový olej na dovolené?

Citrónový éterický olej je opravdu pomocník na cesty, vaši dovolenou ap. Pomůže vám zastavit krvácení. Jak toho dosáhnu? Můžete jej nakapat na vatový mol anebo spíše namočený v roztoku (1-2 kapky do 5dcl vody) a zavést dítěti anebo sobě do nosní dírky při spuštění krvácení z nosu. Chcete-li působit preventivně proti průjmu, přidávejte sobě i dětem do pití – i čisté vody (v hotelu, restauraci, apartmánu) vždy 1 kapku citrónového oleje.

Nezapomeňte, že voda může být i ve formě zmražených kostek ve vašem nápoji a zde právě mnoho lidí chybuje a neuvědomuje si to. Typická dovolená je právě Egypt, kde si mnoho lidí kupuje PET láhve v obchodě, aby se chránili proti průjmu, ale už si neuvědomí, že když přijdou na pláž do baru a automaticky si dají nějaký ledový nápoj navíc s ledem (LED=voda), problém průjmu je na světě. A kdybyste náhodou průjem dostali, postupujte následovně: nakapat 5 kapek oleje na kávovou lžičku, za 2 hodiny zopakovat a za další 2 hodiny opět zopakovat. Nezapomeňte zapít vodou anebo limonádou či čajem.

6 dalších způsobů, jak využít citrónový olej na dovolené.

Citrónový olej aplikujte i tehdy, dostaví se u dětí či dospělých pocit nevolnosti, tendence ke zvracení anebo ztrátě chuti k jídlu. Jste na dovolené, kde jsou komáři? Používejte pár kapek do aroma lampy anebo do rozstřikovače s vodou a nastříkejte se. Budete-li poštípáni hmyzem, aplikujte ihned prstíky s neředěným citrónovým olejem na postižené místo.

V horkých letních dnech vás tento olej osvěží, působí proti bolestem hlavy – na špičku prstů naneste tento olej (1-2 kapky) a natřete po spáncích, pod nos anebo čelo. Anebo můžete vyzkoušet obklad (2-5 kapek do  do 1/2 litru vody v láhvi ve které namočíte savou látku) a dáte na čelo a lehnete si do postele.

Děti milují citrónový olej 

Dítěti pomůže soustředit se ve škole anebo starším dětem ve zkouškovém období. Odplaví jim stres a rozveselí jim náladu.

Máte-li dítě, které si nevěří, potřebuje povzbudit anebo trpí přímo častými změnami nálad až depresemi, pomozte mu, proveďte aromaterapii v aroma lampě anebo mu přímo natřete éterický olej 1-2 kapky na zápěstí ruky, pod nos, příp. mu přidejte olej do koupele. Nesmíte pouze zapomenout přidat emulgátor do koupele např. mléko, med anebo již hotovou koupel, která obsahuje ve složení emulgátor. Navíc máte-li doma puberťáka a ten trpí mastnou pletí , zvýšeným mazotokem anebo dokonce akné, vyzkoušejte přidat do jeho oblíbeného krému 1-2 kapky tohoto oleje anebo mu pomozte připravit pleťové tonikum (2-5 kapek do 2 dcl vody).

Dalším možným využitím je, objeví-li se dítěti anebo dospělému afty v ústní dutině. Ihned potřít neředěným olejem anebo kloktat v 1 dcl vody s 1 kapkou oleje. Tuto variantu můžete využít, jakmile by se vám i objevila bolest v krku. Vynikající je i na bělení a dobře čistící schopnosti na zuby. Já si občas sobě, ale i dětem vyčistím tímto olejem zuby. Aplikuji 1 kapku na zubní kartáček s pastou a pak řádně vypláchnout, hlavně dítěti, aby ho to neštípalo. Doporučuji u dětí starší 3 let!

Ke konci srpna a v průběhu podzimu a zimy doporučuji občas si přidávat citrónový olej do čaje s medem jako prevenci anebo při nachlazení a prochladnutí organismu.

A jak to máte vy s éterickými oleji? Už jste je zašli používat? 

 

 

 

Tisk

Napsat komentář