5 tipů, jak předcházet obtížím u roztroušené sklerózy

U takovýchto nemocí, jako je roztroušená skleróza, hraje významnou roli především správný jídelníček, neboť umožňuje nemocnému zvládat běžné obtíže spojené s touto nemocí jako např. únavu, inkontinenci a zácpu. Správný jídelníček může také omezit, aby se příznaky nemoci zhoršovaly.

Pro člověka je důležitá výživná nízkotučná snídaně a jídelníček bohatý na složené sacharidy, obsažené například v bramborách na loupačku, neloupané rýži a dalších pokrmech. Takové snídaně udrží hladinu energie na stálé úrovni po celý den. V rámci nízkokalorického jídelníčku musíte sledovat i svou váhu. Pokud nemocný bude konzumovat polotovary s nízkým obsahem živin nebo bude jíst mnoho hotových jídel s vysokým obsahem cukru a tuků, dostane se do kategorie nadváhy a při té se snižuje výdaj energie.

Nadváhou si tak sníží pohyblivost, zatěžuje dýchací soustavu a krevní oběh. Proto doporučujeme, omezte příjem kalorií a dodržujte vyvážený jídelníček. Vyváženým jídelníčkem si tak zajistíte přísun živin v potřebném množství. Důležitý je pro nás také pitný režim. Aby se neporušila výživová rovnováha, není proto nutné nějak omezovat příjem tekutin. Co tedy pít? Mléko, ovocné šťávy, smoothie bohaté na vitamíny a minerální látky či čistou vodu s ovocem. Kdybychom zanedbali svůj pitný režim, mohlo by to mít za následky pocit sucha v ústech, ztrátu chuti k jídlu, obtížné polykání ap.

Druhým příznakem je možná inkontinence. Tato nemoc často postihuje nervová vlákna močového měchýře a způsobuje inkontinenci. Dlouhodobá inkontinence zvyšuje riziko zánětu močových cest. Kdyby toto nastalo, tak případným pomocníkem může být brusinková šťáva.

A u pitného režimu ještě chvíli zůstaneme.  Nižší příjem tekutin nám totiž prohlubuje také problémy se zácpou a střevy. Jedná-li se ještě o člověka bez pohybu o to více může na zácpy trpět. Budete – li dostatečně tedy pít, dodržovat jídelníček s dostatkem vlákniny (např. celozrné obilniny, vařenou listovou zeleninu a ovoce), předejdete tak riziku zácpy.

Závěrem našich 5 tipů, jak předcházet potížím s roztroušenou sklerózou:

  1. pravidelný a vyvážený jídelníček s dostatkem vlákniny, vitaminu B12
  2. dostatečný pitný režim s obsahem vitaminů a minerálních látek
  3. pohyb vhodný u této nemoci – nepřetěžovat se
  4. nestresovat se
  5. v případě potřeby zvolit správný výživový doplněk

Použité zdroje: Jídlo jako JED, Jídlo jako LÉK, vydalo Reader´s Digest Výběr, spol. s. r. o.

Tisk

Napsat komentář