Chybí vám motivace anebo nevíte, jak se správně motivovat? Jednoduchý návod najdete v tomto článku…

V minulém článku jsme si napsali, že chůze je vynikající cvičení pro náš mozek a v dnešním článku vás zkusím trošku k chůzi více motivovat. Pro mnohé z nás je totiž v dnešní uspěchané době, jakýkoli pohyb na obtíž a bereme cvičení spíše jako našeho nepřítele, což je hodně špatně. Pokud ale budeme správně motivováni k pohybu, sami zjistíme, jaké obrovské přínosy nám to pro naše tělo přinese.

Nejen že tělesná aktivita ve formě chůze může u někoho vést k růstu svalů a zvětšení kapacity plic, ale stejně tak může způsobit zvětšení velikosti, kapacity a výkonnosti mozku, dále může vést ke zlepšení nálady, zrození nových nápadů a pro někoho i dokonce může podpořit sexuální výkonnost. V neposlední řadě vede všeobecně k růstu kondice. Můžeme říci, že chůze působí na lidský mozek jako Viagra!

Zůstaň motivovaný a piš si údaje, výsledek tě překvapí!!!
Zůstaň motivovaný a piš si údaje, výsledek tě překvapí!!!

Pojďme se nyní namotivovat a říci, jakými způsoby si můžeme náš pohyb ve formě chůze zaznamenávat, aby nás především motivoval k tomu, abychom po čase opět nepřestali. Před tím si opět připomeňme, že v řadě studií bylo zjištěno v tvz. programu chůze, že věnujeme-li se chůzi, snížíme riziko úbytku kognitivních schopností až o polovinu.

Jak toho dosáhnout? Musíte být správně motivováni. Pro mě vždy byla největší motivace, pokud jsem si vše řádně zapisovala a své výsledky jsem pak viděla na papíru. Proto doporučuji, vyzkoušejte si zaznamenávat to, co vám pak hodí na papíře nějaká čísla, ze kterých pak budete vy sami překvapeni, kolik jste ušli třeba za týden či měsíc.

Každý jsme úplně jiný. Někdo si rád zapisuje počet minut, někdo zase naopak počet kilometrů, které ujde. Ať už si zvolíte postup jakýkoli, myslete vždy na výsledek a na to, že vás to dále bude motivovat. Ve výsledku vlastně posílíte své duševní síly a schopnosti. Nejdůležitější je udělat první krok a to jít do akce – vyjít z domu a začít.

Každá vaše evidence vás přiblíží tomu, že během 5-ti týdnů budete přidávat ke své obvyklé délce chůze vždy nějaký ten kilometr navíc a vaše kondice a zdravotní stav se bude zlepšovat, nemluvě o tom, pokud ustálíte vaše vycházky na minimálně hodinu denně chůze, za rok při úpravě jídelníčku a pohybu – chůzi můžete ubrat na váze cca 12 kg. Proto, zvolte pohodlnou, nejlépe sportovní obuv, zavažte tkaničky a běžte do terénu či vyrazte do ulic!!!

Nyní si pojďme ukázat zajímavý rozvrh chůze, který vám ukáže, jak to s těmi minutami, kilometry chůze doopravdy je: (zdroj: Bystrý mozek do 100 let – Reader´s Digest)

Týden Minuty rázné chůze

(za den)

Metry rázné chůze

(za den)

Celkový počet kroků

(za den)

1 10 400 2000
2 15 800 4000
3 20 1200 6000
4 25 1600 8000
5 30 3200 10000

Tato tabulka vám může být oporou v začátcích vašeho odhodlání s chůzí. Vidíte, že je dobré pro začátek začínat po malých krůčcích. Velké vzdálenosti a čas by vás mohl totiž po pár dnech ihned odradit, až byste to nakonec vzdali. To my přece nechceme. Chceme pomalu, každý svým tempem s radostí si užívat každého dne a myslet na své zdraví. Proto, zkuste začít tvořit svůj vlastní systém- postup, jak každému bude vyhovovat. Pokud vydržíte déle než 5 týdnů, poté doporučuji si zakoupit například krokoměr, nordicové hole a kvalitní obuv. Na botách opravdu nešetřete! Proč? Kvalitní boty jsou základem pro nás, jednak absorbují větší část nárazů a vaše klouby nesmějí nijakým způsobem trpět.

Budu vám držet palce, abyste vyrazili hned a vaše nadšení z chůze, aby ve vás přetrvalo. Napište mi dolů pod článek váš komentář, jak to máte s chůzi vy? Líbil-li se vám můj další článek, sdílejte ho a „likujte“. s díky PK

Tisk

Napsat komentář