2 nejčastější způsoby využití artyčoků

O historii artyčoku bych v tomto článku psát nechtěla. Těchto informací můžete nalézt spousty. Mnoho lidí o artyčocích slyšelo či četlo již mnoho, ale jak je pro nás artyčok užitečný si dnes napíšeme.

Existují 2 nejčastější způsoby využití artyčoků a tím je využití v kuchyni a v přírodním léčitelství. Artyčok je vlastně bodlák, který můžeme podávat teplý nebo studený, vcelku nebo oloupaná srdíčka, kdy se v naší kuchyni stává lahůdkou pro gurmány. Je také zdrojem kyseliny listové a draslíku, takže mnoho zastánců přírodního léčitelství má za to, že tato zelenina může i uzdravovat.

Vědci v tomto oboru zkoumali výtažky z artyčoku a zejména látku zvanou cynarin, která se nalézá v poživatelné části listů. Cynarin může regulovat hladinu cholesterolu, zlepšovat práci jater a možná má i dlouhodobě příznivé účinky při onemocnění žlučovými kameny.

V roce 1979 v německém Freiburgu se uskutečnila studie, která podporuje teorii, podle které může cynarin snižovat cholesterol. Toto tvrzení sice nepotvrdily žádné vědecké důkazy, přesto však mnozí bylinkáři, obchody se zdravou výživou mají v nabídce  přípravky s obsahem cynarinu, získaného z listu artyčoku.Artichoke

Shrneme si tedy hlavní přínosy artyčoku pro naše zdraví:

  1. dobrý zdroj kyseliny listové a draslíku
  2. zřejmě snižuje hladinu cholesterolu
  3. zřejmě zlepšuje funkci jater
  4. ze zkušeností mnoha lidí velmi dobře působí při nevolnosti a nadýmání
  5. doporučuji používat tyto přípravky po těžkém jídle na odřihnutí

Použité zdroje: Jídlo jako JED, Jídlo jako LÉK, vydalo Reader´s Digest Výběr, spol. s.r.o.

Tisk

Napsat komentář